Franciszek Pijanowski

Pradziadek Kacpra Dobrzańskiego z klasy 5C

Franciszek Pijanowski

Pradziadek Kacpra Dobrzańskiego z klasy 5C

Na podstawie wspomnień Karola Rzepeckiego “Powstanie grudniowe w Poznaniu zamieszczonych w Kronice Miasta Poznania pt: Wspomnienia z Powstania Wielkopolskiego.

Wydarzenia 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.
” Było po godzinie 7, gdy Niemcy z policji rozpoczęli ogień na nowo; Blankertz albo zdrawdził , albo stracił władzę nad swoimi żołdakami. Teraz przebrała się miarka polskiej cierpliwosci. Rozesłano rozkazy.
(…) Prusacy prażą z kulomiotów i karabinów tak rzęsiście, że dostęp na plac przed policję jest prawie niemożliwy. Ale 3.pluton z 3. kompanii z druhem Franciszkiem Ratajczakiem na czele przebija się do ulicy Rycerskiej; tu pada Ratajczak rażony dziewięcioma kulami i ginie śmiercią bohaterską; przy nim kilku rannych. Czesław Wichrowski, były nauczyciel, starzec, pali z trójrurki do oświetlonego okna policji, gdzie stał kulomiot, zabija dwóch żołdaków i ratuje od śmierci rannego Aleksandra Stawskiego. Umieściwszy w sieni rannego Ratajczaka, posyła dlań po księdza.[Stanisław] Nogaj, [Władysław] Metler, Pijanowski wpadają na stojący przed policją drugi kulomiot, Prusacy zabierają go i uciekają …”

Powiązane tematy

Back to top button